duman6

MATDER - Matematikçiler Derneği9.Matematik Sempozyumu Gerçekleştirildi.

 

Matematikçiler Derneği tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen ‘Matematik Sempozyumu'nun dokuzuncusu 20-22 Ekim 2010 tarihlerinde Karadeniz Teknik Üniversitesi ev sahipliğinde Trabzon da gerçekleştirilmiştir.

 

 

 

 

Prof. Dr. Osman Turan Kültür ve Kongre Merkezinde ”Matematik ve Bilişim Çağı” teması ile gerçekleştirilen etkinliğe yaklaşık 59 üniversiteden öğretim üyesi,  üniversite Lisans ve Yüksek Lisans öğrencileri, 196 ilk ve orta öğretim kurumlarından yüzlerce Öğretmenlerimiz, Matematikçiler katılmıştır.  Toplamda kayıtlı katılımcı sayısı 450 geçmiştir. Ziyaretcilerimizle birlikte katılımcı sayımız binleri bulmuştur.MATDER ‘e ve Etkinliğe gösterilen ilgi ve desteğe binlerce teşekkürler…

 

 

Etkinlikte;Bilgisayar” sözcüğünün ve 2500 bilişim sözcüğünün Türkçe karşılıklarını dilimize yerleştiren hocamız “Matematik ve Bilişim Çağı” ile Prof. Dr. Aydın KÖKSAL, “Matematiğin Seyir Defteri” ile Prof. Dr. Adnan BAKİ, “Endüsriyel Matematik” ile Prof. Dr. Erhan ÇOŞKUN, duygu dolu bilimsel konuşmalar yapmışlardır.

 

 

 

Matematik Öğretmeni Yetiştirme Sistemi ve Gelişmeler, Geometri Öğretim Programı (9-12 sınıflar) Değerlendirilmesi, Matematik Öğretim Programının (9-12 sınıflar) Değerlendirilmesi, Bilişim ve İletişim Teknolojilerinin Matematik Öğretimindeki Yeni Rolleri panellerde tartışılmıştır. Ayrıca, pek çok matematik ve eğitim konusunu içeren 125 bildiri ve 10 poster ile çalıştaylar yer almıştır.

 


Mantık&Matematik Oyunları Yarışmalarıyla ilköğretim ve ortaöğretim okullarımız yarışmıştır. İlk üçe giren okullara plaketler, ilk üçe giren öğencilere ödülleri takdim edilmiştir. Yarışma sonuçları için tıklayınız…

 

 

Eşzamanlı satranç yarışmalarında da kazanan okul ve öğrencilere ödüller verilmiştir.

 

 

 

 

21 Ekim 2010 tarihinde Akıldan Matematik Dünya Rekortmeni Sayın Selçuk Soner Akgül, Birinci Dereceden 3 Bilinmeyenli Denklemlerin Akıldan Çözümü alanında Resmî Dünya Rekoru Denemesi yapmıştır. Juri önünde yapılan yarışmada Selçuk Soner Akgül kâğıt, kalem, hesap makinesi gibi hiçbir yardımcı araç kullanmadan rastgele seçilmiş 10 denklemi 10 dakika 21 saniye de akıldan çözerek dünya rekoru kırmıştır.

 

Sempozyum ile ilgili geniş bilgi ve program www.matsemp2010.org sayfasındadır.